top of page
Szukaj
  • Daniel Dąbrowski

Jak wybrać dobre okna pcv? Cz. 1

Zaktualizowano: 29 sty 2022


- Współczynnik przenikania ciepła


Więc budynek stoi dach się robi, to dobry moment na wybór okien. Szczerze to Wam nie zazdroszczę ;). Wybór wielki mnóstwo sprzedawców i producentów a każdy opowiada Wam swoje. Żebyśmy się zrozumieli to co ja tutaj piszę jest moja opinią wypracowana przez ponad 20 lat pracy w branży okiennej. Ktoś może się z nią nie zgadzać, ktoś ma swoja inną ja to szanuje, ale moja jest słuszna i postaram się odpowiedzieć, dlaczego.

Pierwsze i najważniejsza sprawa, na która należy zwrócić uwagę to przenikalność okna. Tak zwane Uw. Co do pojęć technicznych to planuje napisać mały tutorial i tam wyjaśnię na chłopski rozum co jest czym. Tutaj najprościej mówiąc jest mowa o tym, ile ciepła Wam ucieknie z mieszkania, czyli ile ciepła czy właściwie temperatury przechodzi przez okno. Czym ten współczynnik niższy tym lepiej a obniżenie go o 0,1 W/m2K robi już różnice.


To wasze pierwsze i najważniejsze kryterium wyboru. Nie jest ważne, ile profil ma komór, jak są od siebie odsunięte, ile ma grubości oraz jaką klasę posiada i jaka jest szyba w tym oknie. Współczynnik niski tak - wysoki ble. Zgodnie z wytycznymi ministra inwestycji i rozwoju okno w budynku mieszkalnym w pomieszczeniu ogrzewanym musi posiadać współczynnik przenikania ciepła nie gorszy niż 0,9, a dla porównania Uc ściany to 0,2 W/m2K. Niestety ustawodawca nie podał dla jakiego wymiaru okna, więc powinno się spełnić ten warunek dla wszystkich co jest niemożliwością szczególnie przy małych oknach np. w garażu ogrzewanym czy piwnicy.


Współczynnik przenikania oblicza się matematycznie wg wzoru, na który składają się komponenty okna, ale zakłada on, że okno zostało dobrze zaprojektowane, wykonane i zamontowane a to już inna para kaloszy. Zycie jak to życie rządzi się swoimi prawami. Ale co jest w tym dobre dla Was to łatwa możliwość porównania. Od tego trzeba zacząć i jednakowa czy podobna cena przy takich samych oknach a o różnych współczynnikach w prosty sposób odpowie jaki sprzedawca zaproponował Wam produkt. Wszystko co powyżej 1,0 W/m2K dyskwalifikuje okno w zupełności i tłumaczenia handlowca: tu szyba ma dwie komory a profil klasy A, czy jest plastikowa ramka międzyszybowa wiec to super okno nie maja znaczenia. Okno o takim i większym współczynniku może sobie wstawić do obory. Wszystkie te niby zalety to chwyty marketingowe branży okiennej a współczynnik jest święty i koniec kropka.


Więc pożądany współczynnik w oknie uzyskuje się poprzez zbudowanie go z określonych elementów takich jak: profil odpowiedniej grubości, szyba ciepłochłonna, szczególnie z ciepłą ramką. Te dwa materiały mają wpływ na przenikalność termiczna okna, ale samego okna - przenikalność całej przegrody otrzymujemy po prawidłowym zamontowaniu stolarki ale to temat na osobny wpis.


Czy to wszystko oznacza, że tylko Uw należy się kierować. No pewnie, że nie, to jest tak zwany punkt wyjścia, aby w prosty sposób zrobić selekcje dostawców. Co do innych kryteriów wyboru postaram się w paru wpisach omówić poszczególne sprawy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze stolarki do swojego domu a czym mam nadzieje pomogę i rozjaśnię temat wyboru stolarki okiennej.

Hej.
24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page