top of page
Szukaj
  • Daniel Dąbrowski

Jak wybrać dobre okna pcv? Cz. 3


- Zbrojenie w oknach.

W dwóch poprzednich postach opowiedziałem Wam o parametrach okna, które możecie porównać nie mając większej wiedzy o nich, ponieważ były to parametry nazwijmy je matematyczne.


W tym wpisie chciałbym dodać jeszcze parę spraw o zbrojeniu okiennym i o co w związku z tym warto zapytać, bo mogą trochę powiedzieć o jakości okna. Nie mniej jednak prawie wszystko co dziś opisze tak naprawdę ma odzwierciedlenie w badaniach na wodę i wiatr oraz obliczeniu współczynnika Uw. Jednak te informacje powiedzą Wam czy handlowiec po drugiej stronie biurka zna się na swoich oknach.


Więc tak, po pierwsze zbrojenie jest ważne dla statyki okna, czyli czy wyrób będzie na tyle sztywny by przenosić obciążenia, nie mniej tak jak pisałem wcześniej już klasa odporności wiatrowej powie nam czy okno jest dostatecznie mocne. O zbrojenie warto zapytać z innego powodu a mianowicie czy jest w oknie odpowiedniej grubości więc nie mniejszej niż 1,2 oraz co baaardzo ważne, szczególnie w oknie z kolorem zewnętrznym, ewentualnie dwustronnym to jak jest przykręcane, czyli łączone z profilem. Odległość pomiędzy wkrętami nie powinna być większą niż 300 mm a w oknach kolorowych dobrze jest jak zbrojenie gęściej przykręcone.


Po co? A no po to, że ma to bezpośredni wpływ na rozszerzalność cieplną okna, czyli czy okna będą pracować przy zmianie temperatury. Jeśli zbrojenie jest kiepsko wykonane okna będą się mocno rozszerzać, w szczególności ramy a to przy nieprawidłowych luzach montażowych lub złym rozmieszczeniu klinów montażowych będzie powodować wykrzywianie profili okiennych i okno szybko straci swoje właściwości i będzie właściwie do niczego. To jest bardzo ważne i tu niestety nie pomogą Wam badania ani obliczenia. O to musicie dopytać. Widziałem okna dwu ,trzy letnie, które były tak powykrzywiane ze nic nie można było z nimi zrobić i nawet przemontowanie ich nie pomogło. Czyli podsumowując grubość zbrojenia i sposób jego polaczenia z profilem okiennym ma wpływ na żywotność okna.


Przy czym chce jeszcze wspomnieć, że warto wybrać okna z ramą ze zbrojeniem zamkniętym, ponieważ mamy wtedy gwarancje, że wszystkie zawiasy i inne części okuć są zamontowane w profilu stalowym a nie w samym plastiku. W swojej ofercie mam okna zarówno ze zbrojeniem zamkniętym i otwartym, ale moim klientom zalecam wybranie pierwszej opcji.


Co do sztywności i trwałości okien stosuje się też wklejanie pakietów szybowych, czyli przyklejanie szyby do pvc które ma na celu zwiększenie sztywności skrzydła szczególnie przy dużych konstrukcjach. Przy słupkach ruchomych, czyli oknach, gdzie po otwarciu dwóch skrzydeł nie zostaje nam w środku słupek warto zapytać o grubość zbrojenia w tym przykręcanym słupku. Często przy szerszych skrzydłach powinno być o grubszych ściankach np. 3 mm lub całkowicie pełne! czyli płaskownik z litej stali.


Przy okazji tematu zbrojenia chciałbym obalić pewien mit związany z profilami klasy A. Ok okna takie posiadają grubsze ścianki o grubości 3 mm inne niż profile klasy B gdzie ścianka ma około 2,8 mm ale wpływ na jakość okna ma to nie za duży ponieważ przy obliczaniu sztywności okna, materiał pvc, jest pomijany a bierze się pod uwagę tylko sztywność profili stalowych. Mając do wyboru okno na profilach klasy A z otwartym zbrojeniem a okno na profilach klasy B z zamkniętym z czystym sumieniem polecam Wam to drugie.


Dla porządku musze wspomnieć o różnych typach zbrojenia innych niż czysto stalowe. Mamy wiec połączenie stali z pianką uszczelniającą polepszającą termikę. Mamy zbrojenie połączone razem, stal z materiałem kompozytowym, ale tych bym unikał, ponieważ kombinacja taka sprawia, że maja słabszą wytrzymałość statyczna. Mamy tez profile które poprzez swoja wewnętrzną budowę i nie posiadają zbrojenia w ogóle, ale są na tyle sztywne, że dopuszcza się ich stosowanie. Takie okna są najcieplejsze, ale też najdroższe.

Tyle po krótce o zbrojeniu w oknie, czyli bardzo ważnym jego niewidocznym gołym okiem elemencie.

Hej.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page