top of page
Szukaj
  • Daniel Dąbrowski

Jak wybrać dobre okna Pcv? Cz. 4


- Profil PVC

We wcześniejszych wpisach opisywałem Wam zagadnienia mające Wam pomóc w wyborze okien przy posiłkowaniu się badaniami, których wyniki musza podawać producenci okien. Dziś chciałbym się skupić na profilu okiennym i wyjaśnić kilka kwestii związanych z ich budową.


A mianowicie - klasa Profili. Więc na rynku stolarki Pcv istnieją klasa A najlepsza, później klasa B i na końcu klasa C.


Profil Klasy A powinien mieć ścianki zewnętrzne o minimalnej grubości 2,8 mm a niewidoczne 2,5 mm i odstęp pomiędzy komorami co najmniej 5 mm. Profil Klasy B powinien mieć grubość ścianek zewnętrznych nie mniejszy niż 2,5 mm a nie widocznych 2,0mm, natomiast klasa C nie ma żadnych wymagań co do ścianek zarówno wewnętrznych i zewnętrznych.

Skupimy się na różnicach pomiędzy klasa A i B. Przytoczę tu kilka przykładów wyższości profili w klasie A nad klasa B i w większości je obalę. Posługuje się tu wyłącznie moim doświadczeniem, ale ma ono solidne podstawy więc nie boje się wytaczać tutaj argumentów.

A więc tak:


- w klasie A profil jest grubszy wiec naroża zgrzewane są bardziej odporne na pękania. Ale co to Was klientów obchodzi. Do spękania naroży dochodzi w czasie produkcji np. przy nieprawidłowym obchodzeniu się z zgrzewami ram czy skrzydeł lub w czasie transportu okien oraz przy nie właściwym montowaniu. Szczególnie przy nieprawidłowym skręcaniu dwóch ram. Wy macie dostać pełno prawny produkt wiec o naroże nie musicie się martwic. Jeśli wszystko po drodze będzie zrobione prawidłowo to w czasie użytkowania nie ma możliwości, żeby pękł narożnik.


Okna w klasie A są cichsze - a no nie są. Lepsze tłumienie dźwięku uzyskamy przy użyciu 3 uszczelek, z lepszą szybą a nie poprzez użycie profili klasy A. Do obliczenia dźwiękoszczelności do wysokości tłumienia Rw=38 nie bierze się pod uwagę profili tylko wielkość okna, właściwości szyby i ilość uszczelek. Po drugie więcej nie znaczy lepiej. Okna z szybami podwójnymi uzyskują lepszy współczynnik tłumienia dźwięku niż okna z szybami potrójnymi. Ma to związek z rozchodzeniem się dźwięku poprzez bariery.


Okna z profilami w klasie A są cieplejsze - Nie. Nie są. Profile o tych samych grubościach zabudowy, czyli szerokości uzyskują niemal identyczne parametry Uf czyli przenikalności dla ram okiennych. A nawet więcej powietrze jest lepszym izolatorem niż pcv więc jest dokładnie odwrotnie. To profil klasy B, który posiada mniej pvc jest teoretycznie cieplejszy.


Konstrukcje w klasie A są odporniejsze na włamanie. Tez nieprawda. Jeśli użyjemy w obu systemach profili takiej samej stali, gdzie tak samo w jednym jak i drugim profilu zaczepy mocujemy w wzmocnieniu odporność na klasę antywłamaniowości, czyli RC nie zależy od profili tak bardzo jak od samej stali i sposobu jej polaczenia z profilem pcv


Do produkcji profili klasy A używa się 10% więcej materiału - no dobrze a gdzie tu zaleta. Jest go więcej jest cięższy to fakt, ale skoro wytrzymałość okna zależy od zbrojenia a nie od ilości pvc to ten argument ze względu na koszty i ekologie też nie ma zastosowania. Co do składu profili i ekologii to jeszcze jakieś 15 lat temu w składzie pcv ołów był stabilizatorem i profile były znacznie, ale to znacznie mocniejsze. Teraz stabilizatorem jest cynk wapnia i jakość profili znacznie się pogorszyła. To widać gołym okien na białym profilu. Są jakby to napisać miększe.

Podsumowując pomiędzy klasami A i B dla użytkownika końcowego większej różnicy nie ma. To tak naprawdę marketing i nie warto za niego przepłacać nie mniej jednak posiadam w ofercie oba rodzaje profile okienne i każdy może zobaczyć różnice w cenie.


Większe zalety z użycia Klasy A ma producent – łatwiej zrobić dokładniejsze okno, profil jest jak by to nazwać równiejszy. Montażysta ma korzyść, bo łatwiej się montuje, jest sztywniejsze łatwiej ustawić go w geometrii, mocowanie kotw montażowych jest stabilniejsze wiec jest przy nim mniej pracy.


Czy to znaczy ze dla Was nie ma żadnych zalet z profili klasy A, szczerze to trudno mi je znaleźć. Przy odpowiedniej produkcji i montażu klient końcowy nie zauważy różnicy. Słowo kluczowe – montaż. Bo to on robi różnice. A nim zajmę się w osobnych wpisach. A ale jak diabeł świeconej wody unikałbym okien klasy C. Tam jest wolna amerykanka i każdy producent robi co chce wiec odchudza je maksymalnie i są one jak to nazwę przegięte w druga stronę. Na szczęście takich okien już się nie spotyka często na rynku.

Hej.

30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page