top of page
Szukaj
  • Daniel Dąbrowski

Z czego można zrobić okna - Stal

Zaktualizowano: 29 sty 2022- Okna stalowe

Ciekawy temat. Okna mało popularne, bo bardzo drogie i w sumie trudno dostępne. W Polsce nie ma zbyt wielu producentów okien stalowych zewnętrznych do budynków mieszkalnych. Nie mylimy ich z oknami stalowymi przemysłowymi. Maja swoje niezaprzeczalne zalety. Po pierwsze są minimalistyczne. Ramki takich okien są bardzo cienkie w porównaniu z innymi systemami a do tego można z nich robić bardzo duże konstrukcje. Fajne jest też to, że połączenia na rogach są niewidoczne. Takie okna nie są zgrzewane czy skręcane tylko po prostu spawane, szlifowane i później są malowane więc dlatego nie widać na nich łączeń. Super to wygląda. Okna te wyglądają kosmicznie w porównaniu z innymi systemami. Cienkie ramki a można zrobić naprawdę wielkie konstrukcje.


Okna takie dzielimy na zewnętrzne mające pomiędzy dwoma profilami specjalna przekładkę plastikową, która pełni role izolacji termicznej oraz wewnętrzne bez tej przegrody. Zewnętrzne pełnią role zwykłych okien chroniących nas przed czynnikami atmosferycznymi a wewnętrzne mogą pełnić element dekoracyjny i funkcyjny naszych pomieszczeń jako na przykład ścianki działowe i temu podobne.


Niestety mają trzy podstawowe wady:

- Cena- i tu jest kosmos. Co prawda możecie wybrać dowolny kolor i dopasować je do wnętrza, ale cena naprawdę zbija z nóg. U mnie okno 1,5 m na 1,5 m kupicie za 11 tysięcy złotych! Jedno okno! No cóż tyle to kosztuję. W zamian za to dostajecie ekskluzywny produkt, ale czy to jest tego wart? Dla mnie osobiście nie, ale Wy sami musicie to ocenić


-Termika- te okna ze względu na to, że są wykonane ze stali mocna przewodzą temperaturę więc maja kiepskie parametry cieplne. Wspomniane okno 1,5m na 1,5 m ma w najlepszym przypadku współczynnik przenikania ciepła Uw=1,3 W/m2K. To słaby wynik. Takie same okno plastikowe w najlepszej wersji będzie miało współczynnik w okolicach 0,8 W/m2K. (ściana powinna mieć max 0,2 W/m2K)


-rozwiązania- bardzo ubogi system, jeśli chodzi o sposoby otwierania. Tylko otwierane/uchylane, stałe i tyle... potrzebujemy przesuwkę to musimy mieszać system z oknami aluminiowymi więc lipa.

Podsumowując niezbyt szczęśliwy to materiał na okna, ale i tak Wam o nim napiszę, bo dlaczego nie :)

Może mają miejsce zastosowania w mieszkaniach loftowych jako zewnętrzne okna i przegrody wewnątrz ale to chyba tyle. Jak dla mnie nie mają więcej sensownych zastosowań

To tyle o oknach stalowych. Następne na rozkładzie okna drewniane.

Hej!


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page