top of page
Szukaj
  • Daniel Dąbrowski

Z czego można zrobić okna - Aluminium

Zaktualizowano: 29 sty 2022

- Okna Aluminiowe

Dziś słów kilka o oknach z aluminium. Takie okna ja najbardziej polecam. Jest to moim zdaniem najlepszy materiał, żeby zrobić z niego dobre, trwałe, nowoczesne i ciepłe okna. Praktycznie nie mają wad a posiadają długą listę zalet. Pierwsze pytanie dla kogo takie okna. Więc prawie dla każdego, pisze prawie bo są ona jednak znacznie droższe niż okna z pvc, ale o tym za chwile.

No więc bierzemy się za te zalety. Pierwsza najważniejsza to trwałość. Okna aluminiowe to okna naprawdę na lata. Jedyne co wymaga u nich konserwacji i przeglądów to okucia i uszczelki, ale tak jest w przypadku okien ze wszystkich materiałów. Natomiast materiał profili, czyli aluminium i powłoki lakiernicze czy zabezpieczające, którymi jest pokryty mają nie rzadko 10 lat gwarancji, lecz wierzcie mi posłużą dużo dłużej a w razie, gdy montujemy je w nieprzyjemnym środowisku na przykład nad morzem możemy zabezpieczyć je jeszcze mocniej specjalnymi powłokami dodatkowymi.


Okna aluminiowe są też bardzo sztywne więc trudno je „źle zamontować" co zdarza się w przypadku stolarki dość często, ale o montażu powiemy sobie w osobnych wpisach. Sztywność ich powoduje, że są odporne na warunki atmosferyczne, czyli na wiatr czy deszcz. Gdy wieje mocny wiatr prosto w okna próbuje odsunąć skrzydło od ramy co skutkuje nieszczelnością, ale w przypadku okien aluminiowych ma utrudnione zadanie, bo nie są one tak plastyczne jak weźmy na to okna plastikowe.


Kolejną ich zaletą są możliwości aranżacyjne tu mam na myśli ich sposób pomalowania. Mamy dużo powłok do wybory od połyskowych przez pół mat do matów. Cała paleta Ral do wyboru, powłoki dekor, czyli takie chropowate fajnie wyglądające łatwe w utrzymaniu czystości, różne powłoki wielobarwne np. wyglądające jak by miały wtopienia metali czy oklejone foliami drewnopodobnymi a także pomalowane na wzór drewnopodobny. Istnieje tez mnóstwo kształtów profili do masywnych po bardzo cienkie na imitujące wygląd okien stalowych kończąc. Każdy naprawdę znajdzie tu coś dla siebie.

Możemy z nich wykonywać duże konstrukcje, naaaprawde duże. drzwi o wysokości 3 m czy okno przesuwne HST 10 m albo harmonijka 17 m to są konstrukcje, które się wykonuje i spokojnie spełniają swoją role.

Możemy z aluminium robić ogrody zimowe, fasady szklane, okna dachowe i doświetla. Tak naprawdę z da się wykonać każdą konstrukcje okienna którą sobie zamarzycie.

Systemy otwierania praktycznie mamy dostępne wszystkich rodzajów. Rozwierane uchylne, stałe, przesuwki, HST, harmonijki czy drzwi. Ogranicza Was tylko wyobraźnia. Serio w systemach aluminiowych znajdziemy wszystko.

Do tego są bardzo ciepłe, najlepsze okna aluminiowe posiadają certyfikat instytutu domów pasywnych w Darmstadt więc najwyższa półka. A współczynnik na poziomie 0,8 W/m2K nie jest czymś specjalnym. Ciekawostką jest to, że okna aluminiowe mogą być wypełnione specjalnym Aerożelem, który stanowi barierę przed zimnem.

Do tego są bardzo bezpieczne i można okna otwierane wykonywać w klasie RC3 a przy specjalnej budowie konstrukcji RC4. Oznacza to, że nawet dobrze wyposażony w narzędzia miłośnik cudzej własności musi spędzić dużo czasu zanim pokona taką zaporę. Zapewne wcześniej ktoś go zauważy lub narobi hałasu i z włamu lipa. Więc jeśli zależy Wam szczególnie na bezpieczeństwie okna z alu są dla Was pierwszym wyborem.

Wady - jedna, ale mała moim zdaniem, cena, Koszt okna 1,5 m na 1,5 m to około 4 tysiące zł. Niby dużo, ale biorąc pod uwagę ich zalety a przede wszystkim ich trwałość, czyli praktyczne dożywotnie użytkowanie koszt nie jest już taki zaporowy. Nie mniej, jeśli nie chcemy tak nadwyrężać budżetu to trzeba skierować się w stronę okien pvc i o nich opowiem w następnym wpisie.

Hej.23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page