top of page
Szukaj
  • Daniel Dąbrowski

Z czego można zrobić okna - Drewno

Zaktualizowano: 29 sty 2022


- Okna Drewniane

Przez wielu uważane za najpiękniejsze okna, ale czy na pewno takie są? Kwestia gustu, dla mnie osobiście prym pod tym względem jak i w ogóle jako materiał na okno wiedzie aluminium. Ale to wpis o oknach drewnianych i na nich się teraz skupimy.

Po pierwsze wygląd - no tu musze przyznać okna drewniane szczególnie z egzotycznego drewna wyglądają pięknie. Najpopularniejszym drewnem do budowy okien jest sosna, ale robi się je również z dębu, świerku i modrzewia. To nasze rodzime gatunki drewna. Łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Mające najkorzystniejszy stosunek ceny do właściwości drewna. Szczególnie dąb jest tu najbardziej godny polecenia. Z bardziej egzotycznych gatunków drewna można wymienić meranti - najtańszy egzotyczny gatunek - i droższe, ale bardziej szlachetne mahoń, teak, i iroko. Drewno egzotyczne od naszego rodzimego różni się tym, że ma większą gęstość i oleistość co czyni je bardziej odpornymi na warunki atmosferyczne. Niestety co zrozumiałe okna z tych materiałów są droższe.


Okna drewniane mają też doskonałe właściwości izolacyjne. Zbliżone do okien z pcv i aluminium a osiągają współczynniki na poziomie Uw=0,8 W/m2K. Ciekawą cechą jest ich niepowtarzalność, ze względu na materiał każde z okien posiada unikalne usłojenie co nadaje im wyjątkowy i nowoczesny wygląd.

Rozróżniamy tak naprawdę dwa rodzaje malowania. Pierwszy kryjący pokrywa powierzchnie drewna w sposób jaki znamy z dawnych okien, które były w każdym domu. Co prawda to juz nie ta sama technologia malowania, ale efekt podobny. Drugi sposób to lazur i ten jest bardziej estetyczny, ponieważ widać usłojenie drewna. Okna drewniane można też łączyć z nakładkami aluminiowymi na zewnątrz co korzystnie wpływa na ich żywotność, ale zmniejsza walory estetyczne.

Co do typów otwierania to mamy tu wszystko czego potrzebujecie. Okna rozwierane, uchylne, przesuwki, Hst i oczywiście drzwi. Systemy drewniane są pod tym względem kompletne.

Wydaje się więc że okna drewniane nie mają wad? No nie. Tak dobrze to nie ma. Mają według mnie dwie.

Pierwsza to cena - może nie tak zabójcza jak okien stalowych, ale jednak są drogie. Na szczęście dla większości z nas nie są to już ceny zaporowe i można wybrać różne rodzaje drewna i powłok, aby dopasować je do swojego portfela. Cena najtańszego okna drewnianego 1,5 m na 1,5 m w moim salonie to około 2500 zł. Tutaj wybór jest duży więc każdy miłośnik okien drewnianych znajdzie coś dla siebie.

Drugi to trwałość powłoki lakierniczej. Mimo, że producenci i sprzedawcy twierdzą inaczej to oknami drewnianymi trzeba się zajmować. Szczególnie pomalowanymi lazurem. Niby są to nowoczesne technologie i powłoka pracuje z drewnem, ale nie ma zmiłuj. Jeśli raz do roku nie zrobisz przeglądu okien nie naprawisz ubytków czy pęknięć zbyt długo nie nacieszysz się pięknem tych okien. Piszę tu o zewnętrznej części konstrukcji. Szczególnie o połączeniach czopowych. Warto więc dbać o nie i dłużej cieszyć się ich pięknem.


Następne w kolejce moje ulubione okna Aluminiowe.


Hej.


20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page