top of page
Szukaj
  • Daniel Dąbrowski

Z czego można zrobić okna - Pcv

Zaktualizowano: 29 sty 2022

- Okna z PVCDziś na tapecie najpopularniejszy materiał do produkcji okien PVC czyli Poli(chlorek winylu) popularnie nazywany PCV. Temat rzeka wiec tutaj postaram się tylko nakreślić zarys zagadnienia.

Materiał popularny, ponieważ względnie tani a okna z niego mają bardzo dobre właściwości termiczne i nie tylko.

Zalety okien pvc. Pierwsza to cena. Tańszych okien się nie produkuje. Co nie znaczy, że nie mogą być drogie oj mogą, ale o tym nie teraz. Okno w dobrym wyposażeniu 1,5 m na 1,5 m białe kupicie u mnie za już około 1500 zł a współczynnik przenikania jest na poziomie Uw=0,94 W/m2K wiec bardzo dobry wynik za korzystną cenę. Dobra są ciepłe i tanie więc co jeszcze.


Bardzo duży wybór kolorów i kształtów profili. Okna pvc można oklejać okleina drewnopodobna, okleiną imitującą malowanie proszkowe, można malować farbami natryskowymi i tez na zewnątrz obkładać okładzinami aluminiowymi


Bardzo dużo wzorów geometrycznych kształtów do wyboru choć zauważyłem ze coraz rzadziej o to pytacie. Teraz na topie są prostokątne proste kształty.

W przeciwieństwie do okien drewnianych są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz nie licząc okuć i uszczelek są bezobsługowe. Okleina jest odporna na działanie promieni uv choć może z czasem delikatnie pociemnieć, ale to nie jest zauważalne. Są dość odporne na uszkodzenia i łatwo uszkodzenia mechaniczne naprawić przy pomocy wosków i powłok.


Mamy tez do wyboru pełne spectrum systemów otwierania. Tak jak w przypadku aluminium i drewna można wykonywać okna rozwierane, uchylane, przesuwane, HST, harmonijki, drzwi, okna dachowe więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Co do wad to największa z nich jest materiał, z którego sa zbudowane. Czyli plastik. Jest bardzo podatny na zamiany temperatury. Czym więcej okno ma profilu to mocniej albo się rozszerza albo kurczy. Maja też mimo zbrojenia stalowego stosunkowo słabą statykę, więc są dosyć wiotkie i przez to bardzo podatne na niewłaściwy montaż.


W odróżnieniu od wcześniej opisywanych przeze mnie materiałów w przypadku okien plastikowych montaż jest kluczowy. O nim planuje napisać cały cykl materiałów, bo to temat szeroki, ale bardzo ważny. Na pewno nie nadają się jako budulec na drzwi. Pisze szczerze, nie dajcie sobie zamontować plastikowych drzwi. Takie drzwi to bubel, z którym są wieczne problemy.

Pomimo, że okna takie są popularne i robi je mnóstwo fabryk w Polsce bardzo łatwo je źle zrobić, bo potrzebna jest przy ich wykonywaniu precyzja a z tym jest rożnie i to na etapie produkcji okien jak i wcześniej ekstruzji, czyli wytłaczania profili okiennych. Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest tak, że okna plastikowe są kiepskie, ale obiecałem pisać szczerze to pisze a tu mówimy o wadach.

Cykl o oknach plastikowych będę rozwijał, bo ten artykuł to zaledwie zarysy tematu.

Napiszę czym warto przy ich wyborze się kierować a na co nie zwracać uwagi i jakie są największe bajery w branży.

Hej.


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page